Marzy Ci się czarna kuchnia, ale nie wiesz za bardzo, z której strony to ugryźć? Spieszę z pomocą! Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, czarne kuchnie są ostatnio coraz częściej spotykane. Moda, nie moda, ale trzeba przyznać, że prezentują się bardzo elegancko i z pewnością świetnie wpasowują się w stylistykę nowoczesnych domów oraz luksusowych mieszkań w apartamentowcach. Jeśli szukasz inspiracji do urządzenia swojej kuchni, to mam nadzieję, że moje poniższe uwagi i spostrzeżenia Ci pomogą.

Jak urządzić czarna kuchnię, żeby była praktyczna?

Osoby, którym marzy się czarna kuchnia, boją się, że będzie się w niej bardzo szybko brudziło. To niestety prawda – na czarnych blatach i meblach widać będzie niemal każdą plamkę. Jeśli do tego będą to meble na wysoki połysk, istnieje ryzyko, że pojawią się smugi, które będą nam działać na nerwy, jeśli jesteśmy perfekcjonistami. Jedynym rozwiązaniem jest… uzbroić się w cierpliwość i zapas sił na ciągle wycieranie i polerowanie. Oczywiście pod warunkiem, że chcemy, aby kuchnia prezentowała się perfekcyjnie. Czego się nie robi dla znakomitego efektu? 🙂

Pomocne mogą być odpowiednie środki pielęgnacyjne przeznaczone do określonego typu mebli oraz zapas delikatnych ściereczek z mikrofibry. Damy radę! Poza tym w czarnej kuchni może być odrobinę ciemno, dlatego ważne jest jej właściwe oświetlenie. Nie zapomnij o świetle nad blatami i kuchenką, żeby dokładnie widzieć, co gotujesz.

Czarna kuchnia na połysk lub matowa

Wybrać meble na połysk czy matowe? Oto jest pytanie. Jeśli zdecydujesz się na połyskujące, zapewnisz sobie bardziej nowoczesny klimat. Meble matowe natomiast dodadzą kuchni więcej powagi i nawiążą do bardziej tradycyjnych rozwiązań w aranżacji wnętrz.

Czarna kuchnia z elementami drewna

Warto wprowadzić do kuchni w ciemnej kolorystyce pewne elementy drewniane, które odrobinę ją ożywią i dadzą wrażenie połączenia z naturą. Może to być część frontów szafek kuchennych, blaty, krzesła (jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią lub znajduje się w niej barek), rączki do szafek lub półki na ścianie. Czerń i drewno to bardzo dobrana para.

Czarna kuchnia z jasnymi blatami

Dla przełamania kolorystyki czarnej kuchni można też zdecydować się na zastosowanie jasnych elementów. Niekoniecznie białych, bo przecież nie chcemy mieć skojarzenia z szachownicą. Blaty, drzwiczki czy akcesoria mogą być kremowe, kawowe, siwe. Gwarantuję, że to się zgra!

Czy teraz wizja czarnej kuchni wydaje Ci się bardziej realna?