Koszty ogrzewania budynków są obecnie bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosły. W związku z tym każdy szuka sposobów na oszczędność. Nawet najmniejsze kroczki mogą mieć spore znaczenie – jak to się mówi, grosz do grosza…
Jednym ze sposobów na oszczędność jeśli chodzi utrzymanie mieszkań i ogólnie budynków jest bez wątpienia wydajny system wentylacyjny. Najlepszym rozwiązaniem jest rekuperacja, która poza odpowiednim wentylowaniem pomieszczeń umożliwia dodatkowo odzysk części energii.
Dla kogo rekuperacja w budynku?
Rekuperacja to nowoczesna technologia, która znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Warto stosować ją tam, gdzie jest duże zapotrzebowanie na wydajną wentylację i gdzie ważne jest oszczędne korzystanie z systemów użytkowych. W przypadku dużych obiektów różnica w kosztach może być naprawdę duża.
Jakiś czas temu pisałem o tym, jak istotne jest zaprojektowanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego w budynku. Dziś ponownie chciałbym podkreślić ten fakt, zwłaszcza że temat wysokich kosztów utrzymania budynków jest obecnie bardzo na czasie.
Odpowiednia wentylacja to czystsze powietrze w pomieszczeniach
Kolejnym aspektem w przypadku tej inwestycji są kwestie zdrowotne. Ostatnie lata nauczyły nas szczególnie dbać o higienę i jakość powietrza w pomieszczeniach. Tutaj ponownie rekuperacja może nam pomóc. System ten nie tylko wentyluje pomieszczenia, ale także oczyszcza powietrze z kurzu, alergenów, dymów, smogu. Dzięki temu w budynkach możemy oddychać powietrzem czystszym i świeższym, a zatem zdrowszym.
Mam nadzieję, że moje dzisiejsze uwagi przydadzą się tym, którzy są właśnie na etapie projektowania lub wymiany systemów wentylacyjnych w budynku. Rekuperacja to z pewnością opcja, którą warto w takiej sytuacji zastosować – potwierdzam to ja, który temat zbadałem dogłębnie w ciągu ostatnich lat działalności w branży budowlanej i wnętrzarskiej. Chętnie doradzę wszystkim zainteresowanym tym tematem czytelnikom mojego bloga.
Najnowsze komentarze