To, w jaki sposób oświetlone jest pomieszczenie, bardzo silnie wpływa na nasz komfort i na nasze zdrowie. Niewystarczające natężenie światła może powodować problemy ze wzrokiem, a także negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Ta kwestia ma największe znaczenie w tych miesiącach roku, kiedy naturalnego światła jest niewiele, a więc jesienią i zimą, ale nie tylko.

Słabe oświetlenie w starych mieszkaniach – jak to zmienić?

W starszych mieszkaniach zwykle kwestie oświetlenia nie są zbyt wygodnie rozwiązane. Zazwyczaj jest to jedno główne, górne światło. Jeśli nie chcemy wykonywać całościowego remontu pomieszczenia, aranżacja oświetlenia ogranicza się zwykle do doboru żyrandola oraz do ustawienia w pomieszczeniu lamp jako dodatkowych źródeł światła. Nie musi to być jednak nudne i wyłącznie praktyczne rozwiązanie. Wystarczy odrobina fantazji i nawet najbardziej niewygodne pod tym względem pomieszczenia można odmienić o 180 stopni.

Lampy podłogowe – dodaj mieszkaniu odrobinę fantazji

Jeśli chodzi o doświetlenie pomieszczeń, doskonałym rozwiązaniem okazują się lampy podłogowe. Są one nie tylko źródłem światła, ale też wspaniałą, cieszącą oko ozdobą. Szeroki asortyment takich lamp sprawia, że można je z powodzeniem dobrać do stylistyki pomieszczenia. Wystarczy wymienić kilka przykładów: lampy na cienkich, drewnianych nogach, lampy na metalowej podstawie, lampy umożliwiające dowolną manipulację nachyleniem światła, lampy z szerokim kloszem czy też lampy stylizowane (np. na latarnie uliczne lub reflektory).

Możliwości stylistyczne są praktycznie nieograniczone, co zapewniają najbardziej cenieni producenci. Produkty niektórych z nich z pewnością warto polecić – nawet osobom o wyjątkowo wysokich wymaganiach. Np. lampy Azzardo to bardzo szeroka oferta: niewielkie i delikatne, zawierające elementy drewniane czy metalowe, nawiązujące do aktualnych trendów bądź do stylu retro, przypominające lampiony lub żarówki.

Lampy RabaLux to z kolei szeroka gama mniej lub bardziej standardowych rozwiązań, wśród których niektóre naprawdę potrafią zaskoczyć

Lampy Italux to natomiast propozycja dla osób, które chcą postawić na elegancję i subtelność.

Lampy nad stół – doskonałe uzupełnienie oświetlenia w pomieszczeniu

Wylatkowo atrakcyjnym wizualnie, a także bardzo praktycznym rozwiązaniem w zakresie dodatkowego oświetlenia są lampy nad stół. Zwisające z sufitu lampy mogą stworzyć wspaniały klimat w jadalni, kuchni lub salonie i sprawić, że każdy posiłek w gronie rodziny lub przyjaciół przebiegnie w wyjątkowej atmosferze. Lampy stojące także mogą z powodzeniem pełnić tę funkcję.

Jak widać, możliwości doświetlenia pomieszczeń jest naprawdę wiele. Dlatego nie bójmy się rozświetlić swojej codzienności i wybierzmy akcesoria, które najlepiej nam to umożliwią.