Tak naprawdę pytanie postawione w tytule powinno brzmieć: „dlaczego to się opłaca?”, ponieważ wtedy sugerowałoby już to, co dla każdej zainteresowanej tematem fotowoltaiki osoby jest oczywiste: bez wątpienia jest to inwestycja, w którą warto iść. Teraz tylko należałoby podsumować, komu i dlaczego opłaca się w największym stopniu oraz co zrobić, aby opłacało się jeszcze bardziej. Wszystko dlatego, że na fotowoltaikę niekoniecznie musimy wykładać z własnej kieszeni. Możemy postarać się o dofinansowanie na założenie paneli z przynajmniej kilku różnych źródeł.

Dziś więc o tym, kto i gdzie może się starać o dotacje na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dla prywatnych inwestorów

Osoby prywatne mnogą się ubiegać o dofinansowanie na fotowoltaikę w Olsztynie i innych miastach m.in. z programu „Mój Prąd”, który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach dotacji można otrzymać do 5 tys. zł. Oprócz tego warto zainteresować się również programem „Czyste Powietrze”. Tutaj kwoty dofinansowania mogą być znacznie wyższe – nawet do 37 000 zł. Są one jednak związane z większymi inwestycjami termomodernizacyjnymi. Dotacja musi być przeznaczona na nową instalację grzewczą, w której skład mogą wchodzić panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne dla firm

Ciekawe propozycje powstają również z myślą o firmach. Przykładem jest program „Energia Plus”, w ramach którego można się starać bezzwrotną dotację sięgającą nawet 50% wartości instalacji fotowoltaiki. Celem jest oczywiście promowanie ekologicznych, nowoczesnych rozwiązań w biznesie. Można również zwrócić się do urzędu gminy o przyznanie specjalnego pakietu pomocowego. Opcji jest naprawdę wiele, trzeba tylko wiedzieć, jak z nich korzystać.

Panele solarne dla rolników

Z dofinansowania na fotowoltaikę mogą skorzystać również rolnicy. Do nich skierowany jest między innymi program „Agroenergia”. Rolnik dysponujący min. 1 hektarem powierzchni rolnej może otrzymać zwrot do 20% kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście im większa inwestycja, tym wyższa może być przyznana kwota. Rolnicy często decydują się na to, aby z użyciem fotowoltaiki zasilać instalację w budynkach oraz w całym obrębie gospodarstwa.

Dla każdego jest jakaś opcja. Jestem przekonany, że warto zainteresować się tematem trochę głębiej i skorzystać z możliwości, które daje ta nowa technologia. Jeśli można żyć ekologiczniej, a przy tym oszczędzić, a na całe przedsięwzięcie dostać jeszcze dofinansowanie – to czy jest w ogóle nad czym się zastanawiać?