Odbiór nowego mieszkania to bardzo ważny moment w życiu każdego świeżo upieczonego właściciela. To właśnie w tej chwili mieszkanie w praktyce przechodzi w jego ręce. Bardzo ważne jest to, aby podczas odbioru dokładnie sprawdzić stan mieszkania i nie przeoczyć żadnych ewentualnych usterek czy niedoskonałości. Przydatna może się tu okazać pomoc rzeczoznawcy budowlanego.

Jako rzeczoznawca, miałem już okazję uczestniczyć w odbiorze kilku mieszkań w stanie deweloperskim, między innymi od firmy Wiśniewscy – www.wisniewscy.biz.pl Akurat w przypadku tego dewelopera ciężko było doszukać się usterek – ale to tylko jeszcze bardziej wyostrzyło moją czujność. Na podstawie własnych doświadczeń przygotowałem kilka porad dotyczących odbioru mieszkań oraz spisywania protokołów.

Protokół odbioru mieszkania – ważny dokument dla dewelopera i właściciela

Podczas odbioru nowego mieszkania spisywany jest protokół będący oświadczeniem właściciela, że otrzymał mieszkanie zgodne z podpisaną umową oraz odebrał do niego klucze. Jak by nie patrzeć, mieszkanie jest „produktem”, do którego przygotowania zobowiązał się deweloper. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niezgodności lub zaniedbania ze strony dewelopera, informacja na ten temat musi znaleźć się w sporządzanym dokumencie.

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim – co warto sprawdzić?

Odbierając nowe mieszkanie, warto sprawdzić przede wszystkim metraż pomieszczeń, aby upewnić się, że zgadza się z tym, co było w projekcie. Ponadto należy zwrócić uwagę na techniczny stan mieszkania – jakość tynków, równość i wypoziomowanie ścian i podłóg, sposób otwierania się drzwi i okien oraz ich wygląd (obecność rys, zadrapań), dopływ wody, sprawność instalacji elektrycznej i gazowej (gniazdka, światła). Każdą niedoróbkę należy wpisać do protokołu, a deweloper ma obowiązek usunąć wskazane usterki w określonym terminie.

Pomoc rzeczoznawcy budowlanego – dlaczego warto z niej skorzystać?

Istnieje podstawowa zasada odbioru mieszkania – nie rób tego sam. Zawsze warto wziąć ze sobą kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy. Najlepiej mają ci, którzy sami mają wykształcenie budowlane lub mają w rodzinie specjalistę. Wtedy wystarczy zaopatrzyć się w miarkę, poziomicę, kątownik, dostarczony wcześniej projekt mieszkania oraz podpisaną umowę. Z takim wyposażeniem możesz stanąć oko w oko z mieszkaniem, które oddaje w Twoje ręce deweloper.

Jednak aby zaoszczędzić sobie stresu i zminimalizować ryzyko przeoczenia czegoś ważnego, warto skorzystać usług rzeczoznawcy budowlanego. Dlaczego? Przede wszystkim taka osoba wie, na co zwracać uwagę. Ma też praktyczne przygotowanie i niezbędne umiejętności – np. w związku z tym może sprawdzić nowe mieszkanie profesjonalnie i pod każdym możliwym kątem. Wie też, jaką formę powinno przybrać zgłaszanie usterek i dlatego pomoże we właściwym uzupełnieniu protokołu odbioru mieszkania.

***

Zachęcam gorąco do skorzystania z mojej pomocy w tym zakresie. Jeśli jesteś zainteresowany usługami rzeczoznawcy budowlanego – skontaktuj się ze mną!