Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
Zakup pierwszego mieszkania z rynku wtórnego mam już za sobą. Przy realizacji tej niezwykle poważnej transakcji, dopilnowałem, aby nic w przyszłości mnie nie zaskoczyło. Kupno mieszkania od poprzedniego właściciela jest dużym wyzwaniem, dlatego, jeżeli nie macie ochoty poświęcić kilku dni na sprawdzenie wszystkich szczegółów, poproście o pomoc radcę prawnego lub sprawdzonego agenta nieruchomości. Niestety pośrednicy nie zawsze mówią całą prawdę, dlatego warto dodatkowo się upewnić, że mieszkanie, które mamy na oku, jest dobrym wyborem.
Pierwszą rzeczą, o którą koniecznie musicie poprosić, jest pełny odpis z księgi wieczystej. Czego się z niego dowiecie? Przede wszystkim, kto jest właścicielem mieszkania, czy mieszkanie jest współwłasnością oraz czy mieszkanie jest zadłużone hipoteką. Są to bardzo ważne informacje, które niesprawdzone mogą przysporzyć spoko problemów. Jeżeli mieszkanie jest współwłasnością, koniecznie dowiedzcie się, że wszyscy właściciele wyrażają zgodę na sprzedaż mieszkania. Warto również sprawdzić, czy nikt nie posiada umowy cywilnoprawnej do wieczystego użytkowania lokalu.
Konieczne będzie poproszenie właściciela o zaświadczenie od dostawców gazu, wody itp. o opłatach z kilku ostatnich Miesięcy, to pozwoli ocenić faktyczne koszty utrzymania mieszkania, a nie te podane w ogłoszeniu. To samo dotyczy czynszu. Właściciele często, aby sprzedać mieszkanie, podają czynsz pomniejszony o różne składki, rachunki, pozwolą się upewnić, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości, z jakimi kosztami wiąże się utrzymanie danego mieszkania. Ponadto, istotną kwestią jest czy mieszkanie należy do spółdzielni mieszkaniowej, gdzie lokatorzy mają niewielki wpływ na decyzje dotyczące zamieszkanych budynków. Jeżeli tak, warto w takiej sytuacji udać się do zarządcy i spytać o stan techniczny budynku, przewidywane naprawy, remonty i potencjalne koszty z nimi związane.
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, niezbędne jest również sprawdzenie stanu lokatorów mieszkania. O taki odpis również możemy poprosić właściciela, jeżeli nie ma nic do ukrycia, z pewnością dostarczy taki dokument. Dlaczego to takie ważne? Otóż w przypadku zameldowania w mieszkaniu, które chcemy kupić rodziny z dziećmi lub chorego dziecka, będzie dla nas dużym problemem, ponieważ aby wymeldować taką rodzinę, należy im znaleźć lokum zastępcze, na które oni niekoniecznie muszą się zgodzić. Niestety jest to sytuacja bardzo trudna do obejścia, dlatego sprawdźcie to koniecznie.
Powyżej opisałem formalności, których sam dopilnowałem podczas kupna mieszkania. Oczywiście oprócz tego należy jeszcze sprawdzić stan techniczny mieszkania. Czy budynek jest ocieplony, jak wygląda klatka schodowa, czy mieszkanie było remontowane, czy miało wymieniane instalacje, okna? Dokładnie o tym, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego i od dewelopera napisze w następnym artykule.