Domy kanadyjskie

    Choć w Polsce wciąż wielu ludzi wzbrania się przed tą metodą, w krajach o wiele chłodniejszych, jak Szwecja czy Kanada 70% domów zbudowano właśnie tą metodą. Dlaczego Polacy tak boją się drewnianych konstrukcji? Czy to przyzwyczajenie do tradycyjnych metod, a może uzasadnione obawy związane z eksploatacją domów kanadyjskich?

Domy kanadyjskie to domy jednorodzinne budowane na konstrukcji z drewnianego szkieletu. Zazwyczaj stawia się je na płycie fundamentowej, możliwe jest jednak postawienie domu na tradycyjnych fundamentach, wtedy pod podłogą tworzy się przestrzeń wentylacyjna. Cały szkielet pokryty jest płytami OSB, które spajają dom w jedną całość. Drewno przykrywa się od zewnątrz folią wiatroizolacyjną, a od wewnątrz folią paraizolacyjną, następnie dom ociepla się, najczęściej wełną mineralną. Potem pozostaje już jedynie wykończyć dom.

Domy kanadyjskie w Polsce uchodzą za nietrwałe i niedbale budowane. Jest to oczywiście mit. Choć domy budowane są z drewna, jest to wyjątkowo wytrzymałe drewno, odpowiednio impregnowane i strugane, aby nie podlegało zagrzybieniu, gniciu i nie było łatwopalne. Odpowiednio postawiona konstrukcja z wysokogatunkowych materiałów jest bardzo wytrzymała i spokojnie posłuży rodzinie przez minimum 100 lat. Kiedyś budowano domy wielopokoleniowe, duże, które miały wytrzymać setki lat. Dzisiaj nie jest to konieczne, ponieważ młodzi ludzie szybko wyprowadzają się z domów rodzinnych, model rodziny wielopokoleniowej zanika.

Kolejnym problemem zarzucanym kanadyjczykom, jest słaba izolacja termiczna. To po części prawda, domy słabiej izolują temperaturę z zewnątrz niż domy murowane. Łatwo jednak poradzić sobie z tym problemem poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji. Podobnie wygląda sytuacja z akustyką, źle dobrane materiały do izolacji akustycznej sprawią, że w domu wszystko będzie słychać.

Do domów kanadyjskich należy bardzo dokładnie dobrać materiały. Wytrzymałe drewno, materiały izolujące temperaturę i akustykę, pozwolą nam zbudować naprawdę komfortowy dom. Co najważniejsze, ceny kanadyjczyków są wyjątkowo konkurencyjne.