Beton architektoniczny

    Coraz częściej wchodzi z przestrzeni publicznej do prywatnych domów. Betonowe płyty wykorzystywane są jako ozdoba ścian i podłóg. Ostatnio jednak projektanci zaczęli traktować go coraz śmielej. Na rynku coraz więcej betonowych mebli i dodatków: donic, lamp i wazonów. Ponadto, coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się wykorzystanie betonu architektonicznego w kuchni i toalecie. Odpowiednie zaimpregnowanie betonu sprawi, że nie będzie on wchłaniał wilgoci, więc na jego powierzchni nie pojawią się mokre plamy, dzięki temu beton świetnie sprawdza się jako zlew czy nawet wanna.

Beton kojarzy się z zimnymi i nowoczesnymi wnętrzami. Bardzo łatwo jednak beton ocieplić i nadać mu przytulnego charakteru. Połączenie zimnych i ciepłych tworzyw nie od dziś robi furorę wśród wnętrzarskich zapaleńców (zapraszam do artykułu o łączeniu stylów). Jeżeli zdecydują się Państwo na użycie betonu w domu, w celu ocieplenia klimatu polecam połączyć go z ciepłymi barwami, miękkimi tkaninami i dodatkami w stylu hygge. Co więcej, mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieją odpowiednie do malowania betonu farby, dlatego wasz beton nie musi mieć jedynie szarej klasycznej barwy, a możecie zaszaleć i zmienić jego kolor na milszy dla oka.

Beton architektoniczny, oprócz ciekawego wyglądu ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – jest bardzo prosty w utrzymaniu. Jest odporny na ścieranie, nie wchłania sporo wilgoci. Zaleca się, aby beton czyścić na sucho, pozbywając się jedynie warstwy kurzu, a czasami przetrzeć mokrą ścierką lub gąbką z małą ilością delikatnego detergentu, na przykład mydła. Ważne, aby trudne zabrudzenia z kawy, wina, tłuszczu itp. usunąć od razu po ich powstaniu. Beton, który często narażony jest na zabrudzenia, czyli ten w kuchni, łazience czy na podłodze warto zaimpregnować. Gwarantuje to, że dłużej nam posłuży i będzie wyglądał bez zastrzeżeń.