Powrót na stronę główną

Wyzwanie 2016

Druga edycja wyzwania czytelniczego. Poniżej znajdziesz 30 kolejnych pozycji, jakie mam zamiar przeczytać w tym roku. Oczywiście część z nich pokrywa się z ubiegłorocznym, jednak jest też kilka nowych punktów. Jeśli chcesz zobaczyć, co czytałam w 2015 roku – kliknij TUTAJ.

1. W tytule jest nazwa miasta

Panny z Wilka, Jarosław Iwaszkiewicz

Czytałam to opowiadanie po raz drugi, ale niestety po raz drugi mnie nie ujęło. Iwaszkiewicz to chyba nie jest mój typ literacki, choć wiem, że wiele osób uwielbia jego twórczość. „Panny z Wilka” po raz drugi mnie wynudziły i nie wzniosły niczego szczególnego do mojego życia. Przeczytałam bo musiałam. Trzeciego podejścia raczej nie będzie.
Moja ocena: 4/10

Znajdź książkę

2. Ma jedno słowo w tytule

Thorn, Tomek Tomczyk

O tej pozycji słyszał już chyba każdy, kto w choć niewielkim stopniu ogarnia blogosferę. To miał być przełom, najlepsza książka na świecie. Wystarczyłoby chyba, gdybym napisała, że zastanawiałam się, czy nie podpiąć jej pod kategorię „dramat” zamiast „w tytule jest jedno słowo”. Pełna banałów, które wypowiedziane zostały już tysiące razy. A chyba nikt znający się na literaturze i potrafiący dostrzec jej walory nie lubi tego typu lektur.

Moja ocena: 4/10
Znajdź książkę

3. Autor ma inicjały AK

4. Została wydana w 2002 roku

5. W tytule jest imię

Klub Julietty, Sasha Grey

Gdy w bibliotece zobaczyłam tę książkę, pomyślałam, że autorka ma ciekawe imię i nazwisko. Jak wielkim zaskoczeniem był dla mnie fakt, że autorką jest dokładnie ta Sasha Grey, o której na początku pomyślałam. Nie mogłam więc przejść obok tej pozycji obojętnie. Przyznam, że czyta się szybko i całkiem przyjemnie, ale historia dotyczy dokładnie tego, czego można by spodziewać się po pani Grey. Dziwna historia, pełna dziwnych bohaterów i dziwnych wydarzeń, która aż kipi wulgarnością i erotyką.

Moja ocena: 4/10
Znajdź książkę

6. Główny bohater na literę M

Lektor, Bernhard Schlink

Jest to ten nieszczęsny przypadek, gdy przed lekturą książki widziałam film, który powstał na jej podstawie. Nie lubię takich sytuacji, ale mam świadomość, że gdyby nie ta produkcja, najpewniej w ogóle nie sięgnęłabym po „Lektora” w wersji papierowej. A to byłby błąd. Pochłonęłam tę książkę w jeden wieczór, a sama historia wzruszyła mnie niemal tak samo, jak podczas oglądania adaptacji. Polecam naprawdę wszystkim, choć powieść nie należy do najłatwiejszych pod względem tematycznym (bo językowo jest bardzo przystępna).

Moja ocena: 8/10
Znajdź książkę

7. W tytule jest kolor

8. Książka sportowa

Futbol jest okrutny, Michał Okoński

„Futbol jest okrutny” to książka, która wbrew pozorom zawiera spory kawałek historii piłki nożnej, jednak nie to najbardziej mi się w niej podobało. Jej największym plusem jest fakt, że Okoński zawarł w niej wszystko, co w futbolu złe – od rasizmu, przez korupcję aż do nieprzestrzegania zasad fair play. Ta pozycja to niezbity dowód na to, że sport może być naprawdę okrutny. Moim zdaniem każdy, kto choć trochę interesuje się piłką nożną powinien mieć za sobą lekturę tej książki.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

9. Biografia/autobiografia

10. Ma czerwoną okładkę

Niespodziewany gość, Agatha Christie

Nie jestem miłośniczką kryminałów, ale już dawno chciałam przeczytać jakąś książkę Christie i na własnej skórze przekonać się o jej kunszcie pisarskim, o którym jest przecież tak głośno. Książkę – z uwagi na jej niewielką objętość – przeczytałam w jedno popołudnie, ale muszę przyznać, że po tej książce nie pokocham kryminałów. Talent pisarski Christie faktycznie stoi na wysokim poziomie, co niezwykle doceniam, jednak to wciąż nie mój gatunek literacki.

Moja ocena: 5/10
Znajdź książkę

11. Książka psychologiczna

Co z tym szczęściem?, Iwona Kucharewicz

Poświęciłam tej książce osobny tekst, więc jeśli chcesz się czegoś o niej dowiedzieć kliknij tutaj.

Moja ocena: 3/10
Znajdź książkę

12. Owoc na okładce

13. Ma więcej niż 100 lat

Kronika polska, Gall Anonim

„Kronika polska” to największa wazelina w historii literatury polskiej. Już nawet nie ogrom nudy i monotonii był w tym wszystkim najgorszy, a właśnie to niesamowite wychwalanie i wchodzenie – za przeproszeniem – w dupę. Wiem, że to dzieło ważne dla polskiej historii, ale… no litości. Męczyłam się niemiłosiernie podczas czytania, nie miałam z tego ani cienia radości czy satysfakcji, ponadto mam wrażenie, że za przeczytanie tej książki do końca powinnam dostać jakiś order. Co najmniej.

Moja ocena: 1/10
Znajdź książkę

14. Pamiętnik/wspomnienia

Kobieta w Berlinie, Anonim

Beznamiętność, z jaką autorka opowiada o wydarzeniach pod koniec drugiej wojny światowej z jednej strony daje do myślenia, ale z drugiej sprawia, że książka bywała po prostu nudna. Szczególnie dla kogoś, kto przeczytał już mnóstwo wspomnień z tego okresu. Osobiście uwielbiam tego typu książki i czytałam wiele wstrząsających opisów życia wojennego, dlatego ten nie zrobił na mnie większego wrażenia.

Moja ocena: 3/10
Znajdź książkę

15. Autor pochodzi z Woch

Mowa o godności człowieka, Giovanni Pico della Mirandola

Czytałam ją tylko dlatego, że mój temat pracy rocznej mnie do tego zobowiązywał. Była trudna w odbiorze, choć nie traktowała o trudnych rzeczach. Godność człowieka to temat-rzeka, który omawiany był już chyba na każdy możliwy sposób. Pico to jeden z prekursorów filozofii religijnej, więc jeśli ktoś interesuje się zagadnieniami związanymi właśnie z filozofią, powinien zapoznać się z twórczością tego artysty.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

16. W tytule jest zwierzę

17. W tytule jest liczba

18. 11 liter w tytule

Opowiadania, Marek Hłasko

Marek Hłasko to specyficzna postać. Opowiadania Marka Hłaski to specyficzne historie. Życie przedstawione przez Marka Hłaskę to specyficzne życie. Słowem: wszystko co z tym autorem związane, jest specyficzne, nie ma co temu zaprzeczać. Zawsze mam problem z oceną tego typu zjawisk literackich, ponieważ z jednej strony mi się podobały, a z drugiej zdarzało się, że czułam pewien niesmak. Tego typu literaturę chyba po prostu trzeba lubić. I już.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

19. Akcja dzieje się podczas wojny

Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele, Eva Mozes Kor

Eksperymenty Josefa Mengele zawsze mnie ciekawiły – chciałam wiedzieć, co tam się działo. Bliźniąt, które przeżyły wojnę było niewiele, więc ta książka jest dla mnie bardzo ważnym świadectwem. Przeczytałam ją w jeden poranek – całkowicie mnie pochłonęła. Lubię być świadoma tego, co działo się podczas wojny, nawet jeśli później nie daje mi to spać. Książkę naprawdę warto przeczytać, jak dla mnie jest fenomenalna.

Moja ocena: 9/10
Znajdź książkę

20. Dramat

Otello, William Shakespeare

„Otello” to zupełnie inny dramat. Szekspir przyzwyczaił mnie już do konkretnego modelu, jakim się posługuje, a „Otello” kompletnie wyłamuje się z tego schematu. I ja naprawdę lubię tego schematycznego Szekspira, ale przyznam, że ten dramat pozytywnie mnie zaskoczył. Standardowo czytało się go szybko i przyjemnie.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

21. Autor pochodzi z Polski

Dzidzia, Sylwia Chutnik

Sylwię Chutnik albo się kocha, albo nienawidzi. Mam wrażenie, że nie ma nic pomiędzy. „Dzidzia” jest książką poruszającą, wstrząsającą, czasami odpychającą i obrzydliwą wręcz. Z całą pewnością nie należy do lektur na przyjemny wieczór spędzony z kubkiem gorącego kakao. Po książkę Chutnik jeszcze kiedyś sięgnę, tego jestem pewna. Muszę jednak ochłonąć i „nabrać sił” do kolejnego starcia.

Moja ocena: 7/10
Znajdź książkę

22. Zdobywca Nobla

23. Autor z Ameryki Południowej

24. Na jej podstawie nakręcono film/serial

Wyspa Tajemnic, Dennis Lehane

Film, który powstał na podstawie tej powieści oglądałam w pierwszej kolejności. I to dwa razy, bo zakończenie było tak zaskakujące, że musiałam obejrzeć produkcję po raz kolejny, żeby – znając zakończenie – móc zwracać uwagę na szczegóły. Jest to jeden z moich ulubionych filmów, więc do książki podchodziłam z wielkim entuzjazmem. Nie zawiodłam się. Mimo, że historię bardzo dobrze znałam, czytało mi się bardzo dobrze, a końcówka wciąż robi na mnie ogromne wrażenie. To pozycja nie do pominięcia. Trzeba ją przeczytać, po prostu trzeba.

Moja ocena: 10/10
Znajdź książkę

25. Akcja dzieje się we Francji

26. Z listy BBC

27. Książka Trudi Canavan

28. Kwiat na okładce

29. Tematyka uzależnień

30. Środek transportu w tytule

Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins

Do tej książki podchodziłam z niesamowicie ogromnym entuzjazmem. Po przeczytaniu wielu pozytywnych recenzji, w mojej głowie dudniło jedynie „to będzie coś fenomenalnego”. Nie było. Owszem, książka jest przyjemna i szybko się ją czyta, ale nie ma w niej nic rewelacyjnego, nic, przez co nie mogłabym spać po nocach. Ot, lektura na jeden dzień, o której szybko się zapomina.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

 • Podoba mi się ten pomysł ;)
  Mogę coś polecić? Kryterium 21: Toy Wars, Ziemiańskiego. Połknęłam tę książkę na raz, zaraz po połknięciu jeszcze innej książki Ziemiańskiego na raz. Ojciec musiał tego dnia dwa razy mnie wieźć samochodem do księgarni, tak szybko mi się książki kończyły ;D

  • Ojoj, to chyba faktycznie muszę przyjrzeć się tym książkom :D Dzięki wielkie za polecenie! :>

 • Co do „dziewczyny z pociągu”. Jest wciągająca, temu się nie da zaprzeczyć. Podobało mi się, ale nie jest to coś wybitnego do czego będę wracać. Takie na raz.

  O Wyspie tajemnic nie wiedziałam, w sensie, że to było na podstawie książki. Sama z tej kategorii zaczęłam ostatnio odkrywać książki i w sumie nazbierał mi się bardzo poważny stosik ;D i aż nie wiem od czego zacząć.

 • 6. – cykl inkwizytorski Jacka Piekary, główny bohater Mordimer Medderdin (nawet 2 razy jest M).
  No dobra, żartowałem ;)

 • Paulina Soból-Hara

  Hej. A to twoje prywatne wyzwanie, w sensie sama je sobie wymyśliłaś, czy krąży taka lista i się przyłączyłaś? Ciekawa koncepcja, do przemyślenia na rok kolejny, bo w tym mogłoby być już trudno ;)

  • Nigdzie nie ma takiej listy, sama wymyśliłam sobie podpunkty, bo najzwyczajniej nigdzie nie ma listy, z której byłabym zadowolona w 100%, więc po prostu ją sobie spersonalizowałam. :)

   • Bardzo fajny pomysł, z ciekawości sprawdzę ile moich pozycji się odhaczy a na kolejny rok swoje wyzwanie ułożę też. Dobrego czytania!

CZEŚĆ!
Studiuję polonistykę, piję dużo książek, czytam jeszcze więcej kawy i czasami trochę miesza mi się od tego w głowie. :)
Najpopularniejsze
Facebook
Wyzwanie czytelnicze
Obserwuj mnie na Instagramie

@