Powrót na stronę główną

Wyzwanie 2015

Wyzwanie czytelnicze to ostatnio bardzo popularne zjawisko – pojawiła się lista książek do przeczytania w roku 2015 i większości bardzo się ona spodobała, więc postanowili z niej skorzystać. Ja również zaczerpnęłam kilka konkretnych pomysłów z owej listy, a resztę spersonalizowałam tak, by w 100% mi odpowiadały. Prezentuję Wam zatem 30 pozycji do przeczytania w tym roku:

1. Autorem jest kobieta

Zdążyć przed Panem Bogiem, Hanna Krall

Reportaż Hanny Krall – mimo, że niezwykle poruszający i traktujący o poważnych sprawach – niespecjalnie ujął mnie za serce. Z początku jedyne, co tam dostrzegałam to chaos, dopiero później wszystko zaczęło mieć dla mnie ręce i nogi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że był to zabieg celowy, lecz niestety nie zmienia to mojego zdania o tej pozycji. Mimo to, warto po nią sięgnąć ze względu na wartość merytoryczną – rozmowa z Markiem Edelmanem jest szczera i skłaniająca do refleksji.

Moja ocena: 4/10
Znajdź książkę

2. W tytule jest nazwa miasta

Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu, Juliet Grey

Postać Marii Antoniny od dłuższego czasu jest mi bliska, więc gdy tylko dowiedziałam się o tej książce, od razu wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Kiedy udało mi się ją wypożyczyć w bibliotece byłam zachwycona. Pierwszy tom trylogii o Marii Antoninie dotyczy jej dzieciństwa oraz okresu, w którym była delfiną. Powieść czytało się bardzo przyjemnie i szybko, a autorka stworzyła fantastyczny klimat.

Moja ocena: 8/10
Znajdź książkę

3. Ma jedno słowo w tytule

Tango, Sławomir Mrożek

Do lektur szkolnych zazwyczaj podchodzi się dość niechętnie. Nic dziwnego – zazwyczaj są nudne i niezrozumiałe. Jednak kiedy zobaczyłam, że Mrożek to przedstawiciel teatru absurdu wiedziałam, że będzie ciekawie. Nie pomyliłam się. „Tango” to książka, którą pochłonęłam w ciągu jednego dnia, co chwilę śmiejąc się jak wariatka. Ilość niedorzeczności, jakie miały tam miejsce była powalająca, lecz nie przytłaczająca.

Moja ocena: 8/10
Znajdź książkę

4. Autor ma inicjały GD

Lista moich zachcianek, Gregoire Delacourt

Po tę książkę sięgnęłam jedynie ze względu na to wyzwanie – nie znam bowiem żadnych autorów o inicjałach GD a i w bibliotece nie było takowych za wiele. Tak czy siak przeczytałam ją szybko, ale bardziej po to, żeby skończyć i móc zabrać się za coś innego – lepszego. W tej pozycji nie ma ani niczego specjalnego, ani zaskakującego, a już z całą pewnością nie zachwyca. Książka jak książka – zwyczajna, niczym się nie wyróżniająca.

Moja ocena: 4/10
Znajdź książkę

5. Została napisana w 1996 roku

Chrzest ognia, Andrzej Sapkowski

Z sagą o Wiedźminie mam ten „problem”, że czasami czytam ją z wypiekami na twarzy i dziwnym uczuciem w brzuchu a pięćdziesiąt stron dalej zasypiam, nagle bolą mnie oczy i wiele innych rzeczy wydaje się być ciekawszych od książki. Nie wiem z czym jest to związane, ale dzielnie czytam kolejne tomy, ponieważ – pomimo tych nudnawych chwil – przygody Wiedźmina bardzo mi się podobają.

Moja ocena: 7/10
Znajdź książkę

6. W tytule jest imię

Piekło Gabriela, Sylvain Reynard

Kupiłam tę książkę, bo myślałam, że będzie dobra. Ale naprawdę dobra – że wciągnie mnie i „zaleje” erotyzmem. Napis „diabelski erotyk” na okładce do czegoś zobowiązuje. Cóż, nie tym razem. Momentami miałam wrażenie, że moje opowiadania pisane w wieku dwunastu lat są lepsze niż to, co prezentuje nam autor. Pewnie przeczytam pozostałe części, bo sama końcówka trochę nadrobiła. Ale zaskakujące, że w erotyku pierwszy seks opisany jest na sześćsetnej stronie. Na sześćset trzydzieści.

Moja ocena: 5/10
Znajdź książkę

7. Autorem jest mężczyzna

Rozmowy z katem, Kazimierz Moczarski

Kazimierz Moczarski zrobił coś, na co bardzo długo czekałam jeśli chodzi o literaturę. Co prawda zrobił tu już bardzo dawno temu, ale odkrycie tego w tym roku było dla mnie czymś wyjątkowym. Patrzymy na sprawę wojny z trochę innej perspektywy – słyszymy co o tym wszystkim mówi jeden z największych zbrodniarzy hitlerowskich Niemiec. Czytając zapis tych rozmów często czułam przerażenie (może nawet obrzydzenie), ale z drugiej strony niesamowity był fakt, w jaki Stroop o tym mówił. Lektura obowiązkowa dla każdego!

Moja ocena: 8/10
Znajdź książkę

8. Główny bohater na literę G

Czas pogardy, Andrzej Sapkowski

Sięgnęłam po tę pozycję zaraz na początku tego roku, stwierdzając, że dobrze by było nadrobić (chociaż trochę) czytanie sagi przed majową premierą gry. Muszę przyznać, że książką troszkę się rozczarowałam – poprzednie części były świetne i czytałam je z zapartym tchem, tak tę musiałam trochę „przemęczyć”. Mimo to sagi nie skreśliłam – przecież nie można wymagać od autora, żeby każdą swoją książkę pisał na najwyższym poziomie.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

9. Biografia/autbiografia

Adam Mickiewicz: studium psychologiczne, Jean-Charles Gille-Maisani

To nie jest zwykła biografia wieszcza. Nie ma tutaj suchych faktów z jego życia, jest coś znacznie ciekawszego. Psychoanaliza Mickiewicza oparta na jego dziełach, listach oraz wspomnieniach o nim. Nie mogłam wymarzyć sobie ciekawszej pozycji i choć często terminologia stanowiła dla mnie mały problem, stwierdzam, że było warto przeczytać tę książkę.

Moja ocena: 9/10
Znajdź książkę

10. W tytule jest kolor

Dziewczynka w zielonym sweterku, Krystyna Chiger

Wojna widziana i opisywana przez dziecko to zawsze zupełnie inne doświadczane dla czytelników niż pamiętniki osób dorosłych i dojrzałych. „Dziewczynka w zielonym sweterku” to wspomnienia małej Krysi, która 14 miesięcy wraz z rodziną i innymi towarzyszami spędziła we lwowskich kanałach, chroniąc się przed Niemcami. Momentami bardzo wzruszająca i przerażająca książka, którą naprawdę warto przeczytać.

Moja ocena: 7/10
Znajdź książkę

11. Horror

Nevermore. Kruk, Kelly Creagh

„Nevermore. Kruk” to horror młodzieżowy i – jak sama nazwa wskazuje – nie jest to zbyt dobry ani mocny horror. Gatunkowo więc trochę się zawiodłam, ale powieść sama w sobie jest bardzo przyjemna. Szybko się czyta, fabuła wciąga i mimo że czasami jest ciut naciągana (jak to w powieściach młodzieżowych) to sprawia, że głównych bohaterów można bardzo łatwo polubić.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

12. Książka Deana Koontza

13. Książka sportowa

Gracz, Przemysław Rudzki

Na tę książkę był ogromny szał wśród ludzi, którzy choć trochę interesują się piłką nożną. Nie ukrywam, też byłam nią podekscytowana, a na mojej półce znalazła się prawie zaraz po premierze, jednak dopiero teraz ją przeczytałam i jestem rozczarowana. Po tylu wspaniałych recenzjach spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Rudzki może i jest dobrym dziennikarzem, ale pisarz z niego marny – jak dla mnie pisze bez „pisarskiego polotu”.

Moja ocena: 5/10
Znajdź książkę

14. Ma żółtą okładkę

Klub Dantego, Matthew Pearl

„Klub Dantego” to przede wszystkim całkiem fajny kryminał. Nie mam z nimi zbyt wiele do czynienia, rzadko się zdarza, żebym czytała książki właśnie z tego gatunku, ale tytuł i tematyka tej konkretnej powieści od razu mnie zachęciły. Bardzo lubię intertekstualność w książkach, a trzeba przyznać, że tutaj znajdziemy tego bardzo dużo. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie i wciągająca fabuła. Jedynym minusem jest zakończenie „bez fajerwerków”.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

15. Pisana w pierwszej osobie

Apetyt, Philip Kazan

Mówi się, żeby nie oceniać książek po okładce – bzdura! Gdyby nie ta piękna, klimatyczna i bardzo „w moim stylu” okładka, najprawdopodobniej nigdy nie sięgnęłabym po tę pozycję, a tym samym wiele bym straciła. Ta powieść o pasji, jaką stało się dla Nino gotowanie, angażuje nasze zmysły smaku i powonienia w sposób niesamowity – można poczuć przez strony to, co ten chłopak gotował. Tak, jakby gotował dla nas, dla czytelników. Ponadto motyw piętnastowiecznej Florencji jest niezwykle ciekawy a autor znakomicie potrafi oddać klimat, jaki mógł tam wówczas panować.

Moja ocena: 8/10
Znajdź książkę

16. Książka psychologiczna

Bohater, Rhonda Byrne

„Bohater” to kolejna książka z cyklu Sekret. Cała seria tych pozycji jest dla mnie niezwykle ważna – potrafi zmotywować i sprowokować do zastanowienia się nad swoim życiem, a w efekcie do wprowadzenia w nim pewnych – bardzo korzystnych – zmian. Jeśli nigdy nie miałeś w swoich rękach „Sekretu” (pierwszej części z cyklu) szybko ją przeczytaj, ponieważ zaręczam, że zmieni ona Twój światopogląd.

Moja ocena: 8/10
Znajdź książkę

17. W tytule jest liczba

18. Kwiat na okładce

Elizabeth i jej ogród, Elizabeth von Arnim

„Elizabeth i jej ogród” to sentymentalno-sielankowa powieść o kobiecie, którą wielką miłością (może nawet największą) darzy swój ogród na pomorzu. Lektura na jeden wieczór, ani wciągająca ani odpychająca. Nie znalazłam w niej żadnych życiowych prawd, chociaż wywody na temat kobiet i ich praw doprowadziłyby niejedną feministkę do istnej furii.

Moja ocena: 4/10
Znajdź książkę

19. Ma więcej niż 100 lat

Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz

Matura się zbliżała, więc musiałam nadrobić wszelkie zaległości, jeśli chodzi o lektury. Jako że „Pan Tadeusz” pokonał mnie w drugiej klasie liceum, w trzeciej stwierdziłam, że nie poddam się przecież mojemu ulubionemu poecie i przeczytam jedno z jego największych dzieł do końca. I udało się! Co więcej, oceniam je całkiem wysoko – może dlatego, że tym razem przeczytałam Tadka z odpowiednią uwagą i skupieniem, a nie tylko „przebiegając” wzrokiem po literach.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

20. Typowy romans

21. Akcja nie dzieje się w Europie (ale w realnym miejscu)

Ocalone z Titanica, Kate Alcott

Jestem wielką miłośniczką filmu „Titanic” – od dziecka oglądam go zawsze, gdy jest puszczany w telewizji, nic więc dziwnego, że sięgnęłam po tę pozycję, gdy tylko zobaczyłam słowo „Titanic” na grzbiecie książki stojącej na półce w bibliotece. Niestety muszę przyznać, że była to dość nudnawa powieść a do tego bardzo, ale to naprawdę bardzo naciągana. Jak dla mnie lekka strata czasu, ale co kto lubi.

Moja ocena: 5/10
Znajdź książkę

22. Zbiór opowiadań bądź baśni

Dekameron, Giovanni Boccaccio

„Dekameron” to zbiór noweli, które były dla mnie fenomenalne. Ilość aktualnych również dzisiaj spraw (takich jak opisanych w tym tekście) jest niewyobrażalna. Nigdy nie pomyślałabym, że kilka wieków temu ludzie myśleli w podobny sposób jak myślimy my – a jednak. Po tę pozycję powinien sięgnąć każdy, bo jestem pewna, że znajdzie w niej całą masę historii, które chwycą go za serce.

Moja ocena: 9/10
Znajdź książkę

23. Tomik poezji

Wielka księga erotyki, praca zbiorowa

Antologia polskiej poezji erotycznej to z całą pewnością najlepszy prezent, jaki mogłam dostać. Uwielbiam czytać erotyki, a perełki, jakie udało mi się znaleźć w tym tomiku są naprawdę fenomenalne. Wszyscy, którzy choć w minimalnym stopniu interesują się poezją powinni sięgnąć po tę pozycję.

Moja ocena: 10/10
Znajdź książkę

24. Pamiętnik/powieść epistolarna

Cierpienia młodego Wertera, Johann Wolfgang von Goethe

O Werterze słyszał chyba każdy – toż to najsłynniejszy nieszczęśliwie zakochany mężczyzna. Mnie osobiście było momentami żal Wertera, ale głównie mnie bawił – swoją wielką miłością do Lotty, swoim zaangażowaniem i jednocześnie swoją ogromną nieporadnością. W epoce romantyzmu mamy całą masę mężczyzn, którzy cierpią katusze przez ukochaną, która nie odwzajemnia ich uczuć, jednak Werter to całkowity fenomen.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

25. Autor pochodzi z Holandii

26. W tytule jest nazwa zwierzęcia

Trzynaście kotów: antologia, praca zbiorowa

Po tę książkę sięgnęłam przez całkowity przypadek – zobaczyłam hasło „koty” i „fantastyka” – biorę! Byłam przekonana, że tacy autorzy jak Dukaj czy Sapkowski dadzą wielki popis swojego talentu. Cóż, trochę się przeliczyłam. Co prawda jedno (z dwóch) opowiadanie Sapkowskiego nawet mi się spodobało, ale cała reszta była dość przeciętna.

Moja ocena: 5/10
Znajdź książkę

27. Autor o imieniu Adam

28. Akcja dzieje się podczas wojny

Trans-Atlantyk, Witold Gombrowicz

Jeśli ktoś twierdzi, że Gombrowicz jest dziwny i całkowicie niezrozumiały, a przeczytał jedynie „Ferdydurke” – ten nie wie NIC. „Trans-Atlantyk” to jedna z najbardziej dziwnych książek, jakie przeczytałam. Da się zrozumieć tyle co nic, trzeba się męczyć, żeby w ogóle móc przewrócić kilka stron. Tragedia. Nie mam zielonego pojęcia co Gombrowicz miał w głowie, ale z pewnością było to coś bardzo, bardzo dziwacznego…

Moja ocena: 3/10
Znajdź książkę

29. Autor pochodzi z Azji

Panda Sex, Mian Mian

To książka, którą czyta się w godzinę. Jednak nie dlatego, że jest tak świetna, wciągająca i pasjonująca, bynajmniej. Przewracając każdą kolejną stronę modliłam się, żeby ta była ostatnią. Kompletnie nie wiem o co w tej książce chodziło, jaki był jej przekaz (o ile jakikolwiek był). Przyznaję – mój błąd, że w ogóle po nią sięgnęłam, ponieważ czytałam już kiedyś jedną książkę tej autorki i również niespecjalnie przypadła mi do gustu.

Moja ocena: 2/10
Znajdź książkę

30. Z serii o Sherlocku

Studium w szkarłacie, Arthur Conan Doyle

Seria książek o przygodach jednego z najpopularniejszych detektywów w świecie literatury wydaje się być bardzo ciekawa i stwierdzam to, mając na swoim koncie jedynie dwie powieści tego autora. Tak czy siak odnoszę wrażenie, że po obejrzeniu serialu wszystko wydaje mi się zupełnie inne. Nie potrafię spojrzeć na Sherlocka tak, jak powinnam – zamiast tego książkowego, widzę serialowego. Mimo to książkę warto przeczytać.

Moja ocena: 6/10
Znajdź książkę

  • uuuu świetna lista ! brawo! brawo! jak super, że od razu jest krótka recenzja książki
    twój blog jest naprawdę bardzo dobrze pisany i piękny

    • Bardzo dziękuję za te przemiłe słowa! :)

  • Uuu jest książka z Krukiem na okładce… A tytułem jest ulubione słowo Kruka (Kruk udaje, że jest tym Krukiem od Poego, ale tak naprawdę nie jest)… I jak tu nie przeczytać? ;)

CZEŚĆ!
Studiuję polonistykę, piję dużo książek, czytam jeszcze więcej kawy i czasami trochę miesza mi się od tego w głowie. :)
Najpopularniejsze
Facebook
Wyzwanie czytelnicze
Obserwuj mnie na Instagramie

@