Powrót na stronę główną
Kultura

Sztuka w Internecie, czyli najlepsze odchamiacze na Facebooku, cz. I

 • 11 marca 2017
 • Gabriela Deda
 • Komentarzy: 7
 • Odsłon: 942
W Internecie jest zdecydowanie za mało sztuki, wiesz? Mam wrażenie, że dla przeciętnego użytkownika Internetu, największym wyrazem sztuki jest dobrze zrobiony mem z kotem albo Dudą – poza tym nie interesuje go prawie nic. Większość stron na Facebooku, które poświęcone są malarstwu, nie osiągają zawrotnych wyników i w zasadzie znajdują się w kręgu zainteresowań bardzo wąskiej grupy odbiorców.

Na całe szczęście, niektórym twórcom udało się połączyć sztukę z rozrywką popularną – na przykład z memami. Dzisiaj pokażę Ci moje ulubione strony na Facebooku, na których możesz raczyć się pięknym malarstwem – zarówno tym w „nienaruszonej formie”, jak i tym, na którym ktoś postanowił dodać jakieś teksty.


CLASSICAL ART MEMES

97a

Zdecydowanie moja ulubiona strona z obrazowymi memami. Zasady są dość proste: autor bierze jakiś obraz, dodaje do niego tekst i w ten sposób wychodzi mu naprawdę mnóstwo fenomenalnych obrazków. Czasami też zestawia je ze sobą lub ich fragmenty dodaje do zdjęć wykonanych współcześnie. Obserwuję tę stronę już bardzo długo i codziennie znajduję na niej coś, przy czym po prostu muszę kliknąć „Lubię to!”.

Polecam też czytać komentarze, bo bardzo często zdarza się, że wypowiadające się tam osoby mają znacznie lepsze pomysły niż sam autor.

97b
97d

EROTYZM W MALARSTWIE

97e

Piękne – głównie kobiece – ciała na obrazach. Wszystkie epoki, wszystkie style malarskie. Tematyka jedna: erotyzm. Czasami wyzywający, czasami subtelny i delikatny. Umiejętność pokazania nagiego ciała w sztuce zawsze mnie zachwycała i pewnie z tego powodu ta strona znajduje się w ścisłej czołówce moich ulubionych. No i oczywiście jest to dobra okazja do poznania genialnych twórców malarskich, o których wcześniej pewnie nawet nie miałaś pojęcia.

97f
97g

CIEMNA STRONA SZTUKI

97h

Na tej stronie nie znajdziemy jedynie obrazów, ale również bardzo dużo zdjęć. Jak sama nazwa sugeruje, nie będzie tutaj kolorowych i radosnych dzieł. Prędzej znajdziesz tam mroczne, „ciężkie” i ciemne obrazy oraz fotografie. To nie oznacza jednak, że znajdziemy tam rzeczy brzydkie – absolutnie! Pełno tam cudownych, przerażających i niepokojących dzieł, które wzbudzają w odbiorcy naprawdę wiele emocji.

97j
97i

SZTUCZNE FIOŁKI

97k

To chyba najbardziej kontrowersyjna strona z całego zestawienia. Kontrowersyjna, bo często nawiązująca do polityki czy tradycji. Tradycji, na temat której większość z nas nie ma ochoty żartować. Autor Sztucznych Fiołków ma to natomiast gdzieś i – czasami specjalnie i na przekór wszystkim – wrzuca prace, które specjalnie będą kogoś obrażać. I przyznam szczerze, że podziwiam go za odwagę. Sama nie zgadzam się ze wszystkim, co możemy znaleźć na tej stronie, ale jest bardzo dużo rzeczy, które po prostu mnie bawią. Zobacz, czy też najdziesz tam coś takiego.

97l
97m

MALARSTWO POLSKIE

97n

To strona przede wszystkim dla osób, którym wydaje się, że w Polsce nie ma i nigdy nie było naprawdę dobrych malarzy. To, co widzieliśmy w podręcznikach do polskiego to jedynie kropla w morzu naszych polskich zbiorów malarskich, naprawdę. Wyspiański, Malczewski, Witkacy – ich znają wszyscy. Ale na nich nie kończy się polski obraz, wiesz? Na tej stronie masz szansę poznać wielu innych genialnych artystów.

97o
97p

DETALE W MALARSTWIE, O KTÓRYCH NIE MIAŁEŚ POJĘCIA

97r

Detal w malarstwie jest po pierwsze niezwykle istotny, a po drugie niejednokrotnie niesamowicie piękny. Często widzimy jedynie obraz jako całość – rzadko pochylamy się nad obrazem, by dostrzec w nim szczegóły. A to właśnie w nich tkwi cały geniusz malarza. To, jak namalował włosy, jak uchwycił drobiazgi w kobiecej sukni, jak pięknie przestawił spojrzenie pełne radości, smutku albo cierpienia. To wszystko sprawia, że obraz jako całość wygląda tak pięknie.

97s
97t

ILUSTROWANY PODRĘCZNIK DLA MŁODZIEŻY DOBRZE WYCHOWANEJ

97y

Ta strona co prawda już od kilku miesięcy nie jest aktywna, ale pokazuję ci ją, ponieważ jest naprawdę świetna, a poza tym łudzę się, że jeszcze kiedyś odżyje. Ilustrowany podręcznik dla młodzieży dobrze wychowanej to taki słownik polsko-polski. Autor pokazuje piękne językowo odpowiedniki polskich przekleństw bądź innych popularnych wyrażeń. No ja się uśmiałam, gdy pierwszy raz to oglądałam. :D

97w
97u

 • Najlepiej znam z tych stron ,,Ciemną stronę sztuki” bo mam ją polubioną od dawna. Obawiam się jednak, ze malarstwo zawsze będzie domeną niewielkiej tylko grupki ludzi, więc nie narzekam tylko cieszę się, że poprzez internet może gromadzić nowych adeptów łatwiej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wiadomo, że te strony nie będą nigdy tak popularne jak memy o polityce albo koty.
  ,,Malarstwo polskie” muszę polubić – to trochę ironia losu, że uwielbiam akurat Malczewskiego, którego uważa się za sztandarowego twórcę i mój zachwyt nad nim wiele osób uważa za przejaw ignorancji. Jeszcze gorzej jest kiedy stwierdzam, że lubię ,,Dziady” Mickiewicza. Musze wciąż udowadniać ludziom, że znam się trochę na malarstwie i literaturze, tylko po prostu uwielbiam tych twórców… :D

 • Ooo mamo! Ileż tego jest! Świetna robota z tym postem, bo nie sądziłam że tyle jest stron ze sztuką i to tak rozrywkową :) najbardziej podoba mi się obrazek z porzuceniem chłopa bo był nacjonalistą.. Płaczę :D:D:D

 • Nie znam tych stron, ale chętnie zajrzę. Niektóre podpisy rozwalają :D

 • Ten erotyzm w malarstwie bardzo mi się podoba. :) Poruszają moją wrażliwość estetyczną i nie są wulgarne. :)

 • Dobrze, że odkryłam Twój post dzisiaj. Teraz wiem, że miło spędzę resztę niedzieli.

 • Nie znam żadnej z tych stron. Trochę inny styl w sztuce preferuję. Ale tym razem poczułam się mocno zaskoczona. Poprzeglądam, zwłaszcza, że niektóre obrazy są zabawne. To coś dla mnie :D

 • „Sztuczne fiołki” bardzo lubię :)

CZEŚĆ!
Studiuję polonistykę, piję dużo książek, czytam jeszcze więcej kawy i czasami trochę miesza mi się od tego w głowie. :)
Najpopularniejsze
Facebook
Wyzwanie czytelnicze
Obserwuj mnie na Instagramie

@