Powrót na stronę główną
Język polski

Najczęstsze błędy językowe

 • 23 stycznia 2016
 • Gabriela Deda
 • Komentarzy: 23
 • Odsłon: 1071

Ja wiem, że takich tekstów powstaje cała masa. Wiem, że już nimi rzygacie. Wiem, że są nudne, oklepane i wszędzie jest dokładnie to samo. Dlaczego więc my, osoby kochające język polski, wciąż zmuszani jesteśmy do tworzenia takich treści? Bo pomimo tylu artykułów, napomnień, a nawet memów w internetach, wciąż popełniane są te same błędy. No ileż można?

Ogłaszam więc oficjalnie: po tym tekście nie chcę widzieć w komentarzach niżej wymienionych błędów. Ani u mnie, ani na żadnym innym blogu, który komentujecie. Rozumiemy się? :) Świetnie. To zaczynamy.
Cała ta lista jest oczywiście listą subiektywną. Nie kieruję się żadnymi badaniami i statystykami. Rozmawiam z różnymi ludźmi i na postawie błędów, jakie popełniają, stworzyłam to zestawienie. Jednak zanim przejdę do samej „wyliczanki”, przywołam cytat, który – moim zdaniem – może być dość znaczący dla całej sprawy.

O pełnej znajomości języka może mówić tylko ten jego użytkownik, który w każdej chwili jest gotów do stworzenia nowej formy, ale tak zbudowanej, że będzie ona przez wszystkich jednoznacznie i właściwie zrozumiana.

Czyli z pewnością nie ja. Jak każdy inny człowiek, popełniam błędy językowe – często wołające o pomstę do nieba, naprawdę. Ale zaręczam, że wszystkie niżej wymienione błędy mam pod kontrolą i zazwyczaj ich nie popełniam. Nie pouczam Was więc w sprawie, na której sama całkowicie się nie znam. Poza tym – skoro ja zdołałam je ujarzmić, jestem pewna, że Wy też dacie sobie z tym radę.

BYNAJMNIEJ = PRZYNAJMNIEJ

Nie mam zielonego pojęcia, skąd wzięło się przekonanie, że słówko bynajmniej oznacza to samo co przynajmniej. Nie uznaję bowiem wytłumaczenia, że brzmią podobnie. Dupa i zupa też brzmią podobnie, a mimo to ich nie mylimy. Rozwiejmy więc wszelkie wątpliwości. Bynajmniej to partykuła, która wzmacnia przeczenie zawarte w zdaniu. Stosuje się ją w zdaniach typu:

Bynajmniej nie mam ochoty na czekoladę.

Można też zaprzeczyć samym tym słówkiem:

– Masz ochotę na czekoladę?
– Bynajmniej.

Co oznacza przynajmniej chyba wszyscy wiemy (Zjedz przynajmniej tę czekoladę…). Myślę bowiem, że to nieznajomość znaczenia bynajmniej stanowiło większy problem. Wszystko jasne?

Jasne. Lecimy dalej.

WZIĄŚĆ

Wzionść? Wźońć? Wziąść? Jak to się, do cholery pisze?!

Ograniczając się do minimalnej liczby znaków, moi kochani. Wziąć. Pięć prostych literek. Po co utrudniać sobie życie i dodawać kolejne? Chcecie, żeby przy pisaniu prac ręcznie, bolała Was dłoń? Po co to komu? Dajcie spokój i nie upierajcie się, że trzeba wziąść tę czekoladę. Wystarczy wziąć. I też będzie dobrze wzięta. Obiecuję.

POSZŁEM

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że jak poszłem, to blisko, a jak poszedłem, to daleko. Może i racja, ale idąc tym tokiem myślenia, jak doszłem, to szybko, a jak doszedłem, to po dłuższym czasie. A przecież nikt nie lubi szybko dochodzić, prawda? Więc, panowie, jak idziecie na piwo, to mówicie poszedłem, a jak chcecie poinformować swoją partnerkę, że doszliście (na to piwo, oczywiście…), to doszedłem. :)

WŁANCZAĆ

Tutaj posłuży nam stare i bardzo skuteczne pytanie – na ścianie macie włącznik czy włancznik? Jeśli włancznik, to w porządku – mówcie, że włanczacie komputer. Co mądrzejszy ma jednak w domu włącznik i komputer włącza, a po skończonej pracy go wyłącza.

To jest chyba błąd, który najbardziej zaskakuje mnie częstotliwością swojego występowania, naprawdę. Żadne słówko nie było chyba mocniej rozpowszechnione w Internecie (oczywiście w celu naprostowania wszystkich włanczników) niż to i po prostu niepojęty jest dla mnie fakt, jak można popełniać ten błąd, będąc stałym użytkownikiem Internetu. No po prostu nie wiem i już.
Ale proszę Was, włączajcie i wyłączajcie – zarówno w pisowni, jak i w mowie codziennej.

TAM PISZE

Kto pisze? Krasnoludek siedzi i pisze? Urzędnik teraz pisze na Twoim rachunku za prąd, ile masz zapłacić? Teraz, gdy trzymasz ten papierek w rękach? No kurde nie. To już zostało napisane. Czas przeszły. Więc informując małżonka, ile znów musicie zapłacić na prąd, powiedz:

Kochanie, tam JEST NAPISANE, że w tym miesiącu mamy zapłacić więcej.

35a

SPOWROTEM

Faktycznie, w języku mówionym musimy powiedzieć „spowrotem” (jest to spowodowane zasadami fonologicznymi, o których nie będę Wam tutaj prawić, żebyście nie usnęli), ale w języku pisanym musimy napisać to rozłącznie oraz z literką z zamiast s na początku. Z powrotem. Ja zapamiętałam to sobie odnosząc się do okładki „Hobbita”, bo pełny tytuł tej książki brzmi: „Hobbit, czyli tam i Z POWROTEM”. Jeśli Wy nie możecie zapisać tego w swojej pamięci na zasadzie skojarzeń, to niestety trzeba przyjąć to na klatę i po prostu zapamiętać jak regułkę.

NAPEWNO, NA PRAWDĘ

Na pewno naprawdę pisze się osobno. A naprawdę na pewno pisze się łącznie. Po prostu. :)

ZKĄD

Tu podobnie jak z wziąć – wersji jest milion i jeszcze więcej. Skont, zkond, skąt, zkąd i nie wiem co tam jeszcze. W każdym razie widziałam ich już naprawdę dużo. Poprawna wersja jest niestety jedna i nie mamy wielkiego pola manewru. Piszemy skąd. Zarówno w pytaniach typu:

Skąd pochodzisz?
Jak i w odpowiedzi na pytania:

– Zjadłaś moją czekoladę?!
– Ależ skąd!

PÓŁTORA GODZINY

Przy godzinach, miarach – ogólnie przy jednostkach – zasada jest dość prosta. Jeśli godzina jest rodzaju żeńskiego (a co do tego, mam nadzieję, nie ma wątpliwości), nie możemy nadawać jej cech męskich. Półtorej godziny brzmi bardziej kobieco. Z kolei męski kilogram to już półtora kilograma. Nie ma tutaj wielkiej filozofii, po prostu trzeba zapamiętać, by kobiecie dawać to, co kobiece, a mężczyźnie to, co męskie.

PĘTA

Zdarza mi się czasami napisać jakiś tekst z zaskakującym zakończeniem i naprawdę bardzo się cieszę, że podobają Wam się tego typu wpisy, ale trochę opadają mi ręce, gdy widzę, że na kimś zrobiła wrażenie moja „niespodziewana pęta”. Ta rzekoma pęta, to – jak mniemam – puenta. Strzelam, że ów błąd bierze się stąd, że takie słowo w słowniku istnieje i nie jest podkreślane na czerwono podczas pisania na komputerze. Jednak ta pęta nie oznacza zaskakującego zwieńczenia akcji. Nawet gdybym chciała to zaakceptować, to niestety – słownik na to nie pozwala. Przykro mi.

MECZY

Okej, przyznaję – meczy w kontekście Dawno nie oglądałam tak emocjonujących meczy polskich siatkarzy błędem nie jest, więc teoretycznie nie mam prawa się czepiać. ALE! Ta forma jest dużo rzadsza i przez językoznawców uważana za gorszą, a co więcej – niedługo może wyjść z użycia i zostać uznana za błąd językowy. Po co wtedy denerwować się, że mówimy błędnie? Meczenie zostawmy kozie – niech ona sobie meczy. A my oglądajmy dużo meczów.

Oto cała moja lista najczęściej popełnianych błędów. Trochę przydługa, ale myślę, że większość z Was zgodzi się ze mną, że są one niezwykle popularne. I irytujące. Jeśli więc masz w gronie znajomych kogoś, kto takie błędy popełnia – podeślij mu ten tekst, a nuż coś z niego wyciągnie i nie będzie dręczył Cię więcej włanczaniem laptopa. :)

A Wy które błędy zauważacie najczęściej? Jakie najbardziej Was drażnią i sprawiają, że macie ochotę przywalić komuś w głowę słownikiem?
 • Ja się jeszcze spotkałam z pisownią „chcem” zamiast „chcę”! Naprawdę! :) A co do błędów to rozumiem, że zdarzy się jakiś popełnić, ale nie rozumiem gdy ktoś je popełnia notorycznie w takich właśnie podstawach i milion razy wałkowanych słowach. O! I nie lubię jeszcze gdy ktoś pisze „pierw” lub „wpierw” zamiast „najpierw”! Może kiedyś tak się mówiło, ale jest to słowo bardzo nieprzyjemne dla mojego ucha :)

 • naprawdę miałam problem z „na pewno”, dzięki za info :-)

 • Mistrzem językowym nie jestem, staram się więc nie zwracać uwagi na błędy. Chybaby się wszyscy w koło na mnie obrazili, gdybym krzywiła się za każdym razem.

 • Najczęściej ostatnio przeze mnie słyszanym jest dodawanie „czasu” do określania terminu. Np. to jest ważne miesiąc czasu. Why?!

 • Trochę w związku z błędem „półtora godziny”. Zauważam jeszcze częstszy. Mianowice, z powodów dla mnie całkowicie niezrozumiałych, słyszę: „półtorej roku”, „półtorej tygodnia”. Odnoszę w dodatku wrażenie, że ludzie specjalnie wyraźnie wypowiadają te zwroty, żeby udowodnić otoczeniu znajomość reguł językowych. Nie potrafię zjawiska rozgryźć.

 • Mam cichą nadzieję, że żadnego z tych błędów już nie popełniam. Choć nie ukrywam czasami siądę i się zastanawiam poważnie nad tym co chce napisać :D ale w takich sytuacjach najlepiej posłużyć się taką mądrą książką co się zwie słownik :D i po kłopocie ;)

 • Oho, jesteśmy prawie jak rodzina. Blisko i daleko w kwestii chodzenia to sztandarowe określenia mojego taty, a pisowni „z powrotem” też uczyłam się od Tolkiena. :’) Tymczasem idę na studniówkę z pedantem językowym, więc domyślam się chyba, co będziemy robić jedząc ziemniaki. Coś myślę, że wyłapywać błędy.

 • Magdx

  Właśnie dzisiaj miałam problem z …….”spowrotem/ z powrotem”. Pisząc zdanie na tt właśnie się zastanawiałam jak to się pisze bo nie jestem pewna. Wiec wpisuje w google a pierwszy link to zapytaj.com.pl czy jakoś tak i tam wszyscy zgodnie z chórem odpowiadają właśnie „spowrotem”, no to ja też :P Przez dłuższy czas miałam też problem z wziąć/wziąść ale się nauczyłam, że wziąć :D
  W życiu bym nie pomyślała, że ‚bynajmniej’ to zaprzeczenie o.O

 • Nie mogę patrzeć na te wyrazy, zaczyna mi się robić słabo :D Z tym bynajmniej jest jakaś plaga. To w sumie dość trudne do użycia słowo, a mam wrażenie, że każdy, kto chce wyjść na mądrzejszego, stara się je gdzieś wcisnąć.

 • Ja czasem strzelę takiego babola, że głowa mała ;) Najczęściej są to ortografy i choć kiedyś nie miałam z tym najmniejszego problemu, to teraz te wszystkie funkcje poprawiania tekstu, zrobiły mi małe kuku. Bo kiedy muszę napisać coś odręcznie zaczyna się… Dorzuciłabym tu jeszcze „do póki” :D

 • „meczy”… ja chyba tak mówię. Matko jedyna! Już nigdy chyba nie napiszę u Ciebie żadnego komentarza, bo mi wstyd :D

  • Ale spoko, spoko, „meczy” to jeszcze nie błąd, więc można przymknąć oko! :D

 • basetla

  Często popełnianym błędem jest stosowanie zwrotów: „w cudzysłowiu”, „w cudzym słowie”, zamiast „w cudzysłowie”.

 • Pamiętam jak moje koleżanka kiedyś mi napisała „No zakuwałam dużo, ale bynajmniej dostałam 5” a ja się zastanawiałam o co jej chodzi. Bardzo nie lubię jak ktoś nie umie używać prawidłowo słowa bynajmniej, to już lepiej w ogóle wykreślić to słowo ze swojego słownika niż go używać nieprawidłowo. Mnie bardzo denerwuje jak ktoś pisze zamiast „w ogóle” to „wg”, albo „wogle”.

 • Kajetan Kass

  Ja mam prosty sposób na „naprawdę” i „na pewno”. Wyobrażamy sobie, że mamy osiem luk, po jednej luce na literę albo spację; gdy piszemy „naprawdę” wszystkie luki są zajęte przez litery, nie ma miejsca na spację, więc piszemy łącznie; „na pewno” – siedem liter i jedna spacja, czyli piszemy rozdzielnie. Proste! Wystarczy umieć liczyć do ośmiu :-)
  Pozdrawiam

  • Świetna metoda, nie wpadłabym na nią! :) Z pewnością przyda się wielu osobom.

 • Świetny post i genialne wyjaśnienia! ;-) Mnie też najbardziej denerwuje to „bynajmniej”. Dorzuciłabym do tego jeszcze „ach” i „aha”, bo niektórzy tego zupełnie nie ogarniają, tak samo jak wokół – łatwo zapamiętać, że to razem, a w kółko osobno, bo chyba nikt nie zna wyrazu „wkółko” ;-)

 • Możesz ludziom mówić, powtarzać, ale ja i tak widzę, że to nie przynosi skutku. Mam znajomego, który wiecznie mówi „dźwi” i nic mu nie pomaga. Drażni mnie o wiele więcej, ale chyba nie mam zdrowia, żeby o tym wszystkim pisać. Wystarczy, że w pracy się ciągle denerwuję. Dodam taką ciekawostkę o błędach ortograficznych: jak czytam wypracowania moich uczniów to często sama zastanawiam się nad niektórymi wyrazami. Także trzeba uważać i nie narażać swoich uszu i wzroku na błędy, bo wtedy szybko nam się utrwalają w pamięci i możemy sami zacząć je popełniać.

 • Mnie bardzo irytuje mówienie np. „w przeciągu tygodnia”, zamiast „w ciągu tygodnia”. Przeciąg to powiew wiatru :D może nie jest to błąd, ale na pewno nie jest to pochwalane przez językoznawców.

 • starfish

  Najbardziej popularnym błędem językowym jest „Proszę Panią” zamiast „Proszę Pani”, gdy na przykład za kimś wołamy.

 • Najdziwniejsze jest to, że cały czas mam problem z tymi samymi wyrazami. Mogę sprawdzać 100 razy jak pisze się „naprawdę”, a za każdym razem i tak się zastanawiam :) Ciekawe zjawisko :)

 • Jak słyszę, że ktoś używa bynajmniej zamiast przynajmniej i odwrotnie, to po prostu więdną mi uszy… Ale niektórych nie nauczysz i tak będą gadać i pisać, i możesz powtarzać się tysiąc razy, a i tak to nic nie zmieni ;)

 • Wrzuciłam dziś wpis o moich językowych koszmarach, a teraz przyszłam przeczytać coś ciekawego i trafiłam na ten wpis. Co za wyczucie czasu :v Krwawię uszami, jak przychodzi mi rozmawiać z ludźmi, którzy sadzą takie byki. Od siebie dodam „tylko i wyłącznie”, „dwutysięczny piętnasty” oraz brak odmiany słowa „gram” w przepisach. Jeż się włosi na głowie.

CZEŚĆ!
Studiuję polonistykę, piję dużo książek, czytam jeszcze więcej kawy i czasami trochę miesza mi się od tego w głowie. :)
Najpopularniejsze
Facebook
Wyzwanie czytelnicze
Obserwuj mnie na Instagramie

@