Powrót na stronę główną
Kultura

Film warty Twojej uwagi – „Colonia”

 • 27 maja 2016
 • Gabriela Deda
 • Komentarzy: 9
 • Odsłon: 783
Wczoraj na jednym z blogów znalazłam wzmiankę o filmie pod tytułem „Colonia”. W zasadzie nie wczytywałam się o co chodzi w fabule, ale do obejrzenia zachęciło mnie kilka zdjęć, tytuł oraz piękna Emma Watson. Już od dłuższego czasu miałam ochotę obejrzeć film inny niż „Harry Potter” z tą młodą pięknością w roli głównej. Od razu więc zaproponowałam Lubemu wspólny seans.

Może nie jestem wielką znawczynią kinematografii, ale z pewnością jestem widzem wybrednym. Może mniej niż ma się to w przypadku literatury, ale jednak.

Film opowiada historię Leny i jej ukochanego, Daniela, który jest fotografem. Przez jego dociekliwość i chęć zbierania dowodów przeciwko reżimowi, jaki panuje w Chile, zostają złapani. Świadek, który miał wskazać policji ludzi związanych z działaniami antysystemowymi, rozpoznaje Daniela, który chwilę później zostaje wpakowany do samochodu i wywieziony. Lena, której bez problemu udało się wydostać, postanawia uratować swojego chłopaka.

Natrafia na trop sekty, do której od razu dołącza. Szybko przekonuje się, że życie tam to udręka – wszyscy ciągle są bici, panuje tam niesamowity rygor, a za pośrednika z Bogiem uznawany jest Paul Schafer, który również szybko okazuje się być zwyrodnialcem.

66a

Jak zwykle, nie chcę Wam tutaj spoilerować i mówić, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów, bo ten film jest zbyt dobry, by psuć sobie radość z jego oglądania. Co prawda brakuje mu w kilku miejscach logiki (podczas oglądania z całą pewnością zauważycie jedną scenę, która jest niezwykle istotna, a brakuje jej rąk i nóg), ale mimo to nie jest to aż tak rażące, by ujmować tej produkcji na jakości czy ciekawości.

Ten film jest świetny również dlatego, że oparty jest na faktach. Pokazuje to, co działo się w miejscu, które nosiło nazwę Colonia Dignidad. Po obejrzeniu tego filmu oraz po przeczytaniu napisów wyświetlanych pod koniec, czułam się wstrząśnięta. I bynajmniej nie chodziło o zakończenie, ale o fakty, które zostały tam przedstawione. O wydarzenia, które ujrzały światło dziennie zaledwie jedenaście lat temu!

Wszyscy czytamy książki o drugiej wojnie światowej, o obozach koncentracyjnych, o Auschwitz (sama właśnie przyniosłam dzisiaj do domu jedną książkę związaną z tą tematyką), a kompletnie nie zwracamy uwagi na wydarzenia równie istotne, a o wiele bardziej nam współczesne. Ten film to dobre świadectwo tego, co tam się działo. Dobre i niezwykle ważne. Więc oprócz walorów czysto estetycznych, warto po niego sięgnąć właśnie ze względu na historię, jaką opowiada. Zróbcie więc sobie tę przyjemność i obejrzyjcie „Colonię” dzisiejszego wieczoru.

 • Nie słyszałam o tym filmie, ale właśnie mnie przekonałaś. Tematyka trafia idealnie w moje gusta! Wiedziałam, że u Ciebie mogę liczyć na coś świetnego! :D

 • No dobra, jestem przekonana że obejrzę :D Dzięki!

 • Mogłabym obejrzeć. Zainteresował mnie ten film.

 • Ojej! Ale się cieszę, że się skusiłaś! A tym bardziej, że Ci się podobał! Po tym filmie zapragnęłam więcej takich! Właśnie jestem na etapie poszukiwań :)

  • Jeśli coś znajdziesz i o mnie nie zapomnisz, to możesz się podzielić wynikami, będę niezwykle wdzięczna! :)

 • Już kolejny raz czytam o tym filmie. Wszyscy raczej chwalą, chyba się w końcu skuszę, chociaż nie przepadam za grającymi w nim aktorami.

 • No i namówiła.. w pierwszej wolnej chwili przeznaczonej na film, wiem po co sięgnę! :)

 • Dziękuję za polecenie :) ! Koniecznie chcę go zobaczyć… !

  Ściskam!

CZEŚĆ!
Studiuję polonistykę, piję dużo książek, czytam jeszcze więcej kawy i czasami trochę miesza mi się od tego w głowie. :)
Najpopularniejsze
Facebook
Wyzwanie czytelnicze
Obserwuj mnie na Instagramie

@